Muzeum KolínMuzeum KouřimSkanzen KouřimTvrz HradenínMuzeum dětemPamátník tří odbojů
  • Plechová historie
  • Expozice
  • Expozice

výstavy

Plechová historie
aneb domovní tabulky pojišťoven

12. 4. – 6. 10. 2024

Podlipanské muzeum v Českém Brodě


Výstava představuje nepříliš prezentované a málo vídané téma plechových tabulek pojišťoven na území dnešní České republiky. Návštěvníci si budou moci prohlédnout několik desítek plechových „krásek“ ze soukromé sbírky p. Tomáše Jelínka z období c. k. Rakouska-Uherska, samostatné první Československé republiky i Protektorátu Čechy a Morava. Důležitá část výstavy má přímo vztah k našemu regionu, neboť zde vznikla a působila jedna z nejvýznamnějších českých pojišťoven – Plaňanská vzájemná pojišťovna.

Nejstarší druhy tabulek byly tištěné na rovném plechu, některé druhy patrně ručně malované. Později byly tyto tabulky vylepšeny – písmo a většinou i ostatní grafika byly navíc vytlačeny do plechu. Tabulka byla plastická, a navíc čitelná i v době, kdy barvy začaly blednout. Velmi rozšířené byly tabulky smaltované. Tabulky byly pro pojišťovny spotřebním zbožím, nejspíš je neuchovávaly ani ve svých archivech. Navíc drtivá většina archivních fondů zestátněných pojišťoven byla po roce 1945 zlikvidována. 
V Českém království a později v české části Československa existovaly desítky malých pojišťoven. Některé byly úzce specializované na jeden druh pojištění, a tak se stávalo, že v malém městečku byly (kromě zastoupení velkých pojišťoven) dvě, někdy i tři místní pojišťovny – jedna pojišťovala dobytek, druhá koně a třetí proti požáru. České pojišťovny přečkaly německou okupaci našich zemí, ale hned po válce v roce 1945 byly znárodněny a sloučeny nejdříve do 5 národních podniků a následně do jedné „České státní pojišťovny“.


Podlipanské muzeum Český Brod

Aktuální otevírací doba:

úterý - pátek:

9.00 - 13.00
13.30 - 17.00

 

sobota - neděle:

11.00 - 17.00 

více


facebook_logo

Vstupné:
základní: 30 Kč /dospělí/
zlevněné: 15 Kč
/děti, studenti, senioři od 65 let, držitele karet EYCA/
rodinné: 60 Kč /2 dospělí + max. 3 děti od 6 let do 15 let/
zdarma: /děti do 6 let, děti z DD, ZTP, ZTPP, AMG, ITIC, Klub přátel RMK/

aktuality

Výběrové řízení na pozici "Kurátor sbírky památek venkovské architektury"

Regionální muzeum v Kolíně vyhlašuje výběrové řízení na pozici: „Kurátor sbírky památek venkovské architektury“ (část sbírkového fondu etnografie v Muzeu lidových staveb v Kouřimi).
(17.6.2024)

Tajemství svatojánské noci v kouřimském skanzenu

více - Tajemství svatojánské noci v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi k prohlídce tematické instalace, která je k vidění ve dnech 23. - 30. června.
(17.6.2024)

Koloniál pana Bajzy

více - Koloniál pana Bajzy
Zveme Vás a Vaše děti na komponovaný program u příležitosti 30. výročí natočení seriálu "Bylo nás pět", který se koná v Kouřimi v sobotu 22. června.
(14.6.2024)

Přednáška "Rudolf Mazuch - předčasně opuštěná paleta"

více - Přednáška
Zveme Vás do Regionálního muzea v Kolíně na přednášku Mgr. Petry Hollerové, která se koná v úterý 18. června v 17.00 hodin.
(11.6.2024)
logo_kudyznudy_215


Regionální muzeum v Kolíně | Karlovo náměstí 8, 280 02 Kolín I příspěvková organizace Středočeského kraje 
logo_100
Nastavení cookies | Zpracování osobních údajů