Muzeum KolínMuzeum KouřimSkanzen KouřimTvrz HradenínMuzeum dětemPamátník tří odbojů
  • Plechová historie
  • Expozice
  • Expozice

Aktuálně

Uctili jsme památku Josefa Zounka | (2. 11. 2015)

Stejně jako v loňském roce ředitel našeho muzea Mgr. Vladimír Rišlink u příležitosti Památky zesnulých položil věnec na hrob mecenáše Josefa Zounka v Tismicích.

Josef Zounek se narodil 19. října 1856 v rodině statkáře Františka Zounka a jeho manželky Marie, rozené Bartošové. Společně s rodiči a dalšími pěti sourozenci obývali usedlost čp. 19 v Mrzkách. V dospělosti získal Josef rodinné hospodářství a společně se svou ženou Alžbětou statek značně zvelebili a zvětšili jeho rozsah na 72 hektarů. Jako svědomitý hospodář aktivně pracoval ve Včelařské jednotě a byl také známým milovníkem kaktusů. Touha po vědění a slušné finanční zajištění ho dovedly až k cestování.

V letech 1908 - 1910 se Josef Zounek s několika přáteli zúčastnil výpravy do Orientu, která byla vypravena z Terstu. Nejdříve navštívili Alexandrii a Káhiru, dále putovali po Nilu do Asyutu, Beni Suef, Biba Gebel, Abu Fely, Luxoru a Théb. Z Egypta pak výprava pokračovala lodí do Haify, Jeruzaléma a Betléma, Bejrútu a Smyrny. Zpáteční cestou navštívili Effes, Athény, Cařihrad, Sofii a Bělehrad, odkud se přes Vídeň vrátil domů.

Za svého pobytu v Egyptě Josef Zounek získal poměrně rozsáhlou kolekci egyptologických předmětů čítající více než 50 kusů, kterou později daroval Podlipanskému muzeu. Nejcennější však byla numizmatická sbírka, o kterou měla zájem i řada zahraničních institucí. Zounek ji pod dojmem návštěvy u prezidenta T. G. Masaryka, a na jeho výslovné přání postoupil za 700.000 korun Národnímu muzeu v Praze. V roce 1925 věnovali manželé Zounkovi 200.000 korun pro nadační účely Rolnické školy a 100.000 korun na stavbu budovy Podlipanského muzea v Českém Brodě. Na zasedání představenstva muzea dne 7. března 1925 bylo usneseno zřídit v muzeu zvláštní Zounkovu síň. Slavnostního otevření muzea, které proběhlo 28. října roku 1931 se však Josef Zounek už nedožil, zemřel totiž 28. prosince 1927.

logo_kudyznudy_215


Regionální muzeum v Kolíně | Karlovo náměstí 8, 280 02 Kolín I příspěvková organizace Středočeského kraje 
logo_100
Nastavení cookies | Zpracování osobních údajů