Muzeum KolínMuzeum KouřimSkanzen KouřimKostely kolínskaTvrz HradenínMuzeum dětem
  • Pocta A. Balšánkovi
  • Expozice uzavřena
  • Expozice

výstavy

Pocta Antonínu Balšánkovi
Výstava k výročí 100 let od úmrtí slavného architekta

17. 9. 2021 – 8. 5. 2022

Podlpanské muzeum v Českém Brodě

Výstava je koncipovaná jako pocta a oslava osbnosti a díla slavného českého architekta prof. Antonína Balšánka k výročí letošního výročí 100 let od jeho úmrtí.
Antonín Balšánek je rodákem z Českého Brodu a zároveň autorem projektu budovy našeho Podlipanského muzea, v Českém Brodě byl nakonec i pohřben. Podlipanské muzeum je obzvlášť hrdé i na to, že Balšánkova vdova Olga darovala před svou smrtí manželovu písemnou pozůstalost do zdejších sbírek. A to dokonce včetně takových cenností, jakým je kresba Alfonse Muchy, osobní dar příteli Antonínu Balšánkovi, osobní korespondence s takovými osobnostmi, jako byl Alfons Mucha, Josef Václav Myslbek, Jan Koula, Josef Schulz nebo Oldřich Blažíček, dokumentace ke stavbě Obecního domu v Praze, rodinných fotografií nebo architektových brýlí, rýsovacích potřeb i osobního deníku z dob studií. Průřez toho nejzajímavějšího z jeho pozůstalosti je nyní unikátně prezentováno na této výstavě, představena je i řada rodinných fotografií nebo architektův rodokmen, sahající do doby třicetileté války.
A. Balšánek je dnes možná trochu pozapomenut, ale jeho stavby hovoří zcela jasně: Obecní dům v Praze každoročně obdivují i stovky tisíc turistů, Most legií u Národního divadla je jedním z nejexponovanějších míst Prahy, divadla v Plzni i Pardubicích nebo Muzeum hl. města Prahy jsou skvosty architektury z doby Rakousko-Uherska. Málo se také ví, že A. Balšánek navrhl architekturu pomníku Karla Hynka Máchy na Vyšehradě, oblíbeného cíle mnoha zamilovaných párů.

Podlipanské muzeum Český Brod

Aktuální otevírací doba:

úterý - pátek:
9.00 - 13.00
13.30 - 17.00
sobota - neděle:
11.00 - 17.00

více

facebook_logo

Vstupné:
základní: 30 Kč /dospělí/
zlevněné: 15 Kč
/děti, studenti, senioři od 65 let, držitele karet EYCA/
rodinné: 60 Kč /2 dospělí + max. 3 děti od 6 let do 15 let/
zdarma: /děti do 6 let, děti z DD, ZTP, ZTPP, AMG, Klub přátel RMK/

aktuality

Výběrové řízení na pozici "Kurátor sbírky památek venkovské architektury"

Regionální muzeum v Kolíně vyhlašuje výběrové řízení na pozici: „Kurátor sbírky památek venkovské architektury“ (část sbírkového fondu etnografie v Muzeu lidových staveb v Kouřimi).
(23.9.2021)

Výběrové řízení na pozici "Edukátor v kultuře"

Regionální muzeum v Kolíně vyhlašuje výběrové řízení na pozici "Edukátor v kultuře" se zaměřením na galerijní edukaci.
(23.9.2021)

Komentovaná prohlídka výstavy

více - Komentovaná prohlídka výstavy
Zveme Vás na do Regionálního muzea v Kolíně na komentovanou prohlídku výstavy "Sladkosti na Kolínsku - z historie výroby čokolády, cukrovinek a kávových náhražek", která se koná v úterý 28. září ve 14.00 hodin.
(21.9.2021)

Kutnohorsko a Kolínsko známé i neznámé

více - Kutnohorsko a Kolínsko známé i neznámé
Do 31. října si v Muzeu lidových staveb v Kouřimi můžete prohlédnout část putovní výstavy fotografií Josefa Čáslavy, která přibližuje krásy Kolínska a Kutnohorska.
(15.9.2021)
logo_kudyznudy_215


Regionální muzeum v Kolíně | Karlovo náměstí 8, 280 02 Kolín I příspěvková organizace Středočeského kraje 
logo_100