• Příběhy tabákového dýmu

historie

Počátky zájmu o cenné starožitné věci v Českém Brodě, mají své kořeny už v roce 1893. Tehdy bylo totiž snahou zdejšího redaktora a velmi aktivního měšťana Jozefa Miškovského získáno několik předmětů, které byly uloženy v prostorách měšťanské školy. Roku 1894 se pak z iniciativy J. Miškovského objevila myšlenka na založení muzea a následně byla 12. ledna 1896 ustanovena za tímto účelem Okresní jednota muzejní. Více jak deset let pak bojovala s nedostatkem místa, až roku 1906 najala dvě místnosti a v prosinci 1906 poprvé otevřela trvale své sbírky veřejnosti. Krátce na to začala muzejní jednota projednávat možnost výstavby vlastní budovy a oslovila s tímto plánem českobrodského rodáka architekta Antonína Balšánka. Slibný rozvoj ale zásadním způsobem přerušila první světová válka a poté i smrt A. Balšánka. Po celé období první republiky bojovala jednota především s nedostatkem financí, i přesto se ale nakonec podařilo v letech 1927–1928 postavit budovu dnešního Podlipanského muzea, která byla po problematickém vnitřním dovybavení otevřena 28. října 1931 pro veřejnost. Zároveň zde byl umístěn i rozsáhlý městský archiv, o nějž od roku 1941 odborně pečoval Dr. Karel Bendařík. dobou největšího rozkvětu byly 50. a 60. léta 20. století, kdy se zde konalo kromě výstav i velké množství přednášek, koncertů a dalších doprovodných akcí. Roku 1961 bylo Podlipanské muzeum převzato MNV v Českém Brodě a roku 1966 začleněno jako pobočka pod Regionální muzeum v Kolíně.

Podlipanské muzeum Český Brod

Aktuální otevírací doba:

úterý–pátek:
/polední přestávka

13.00–13.30/

sobota-neděle:
11.00-17.00
facebook_logo

Vstupné:
základní: 30 Kč /dospělí/
zlevněné: 15 Kč
/děti, studenti, důchodci, držitele karet EYCA/
rodinné: 60 Kč /2 dospělí + max. 3 děti od 6 let do 15 let/
zdarma: /děti do 6 let, ZTP, ZTPP, AMG, Klub přátel RMK/

Před Filipojakubskou nocí v kouřimském skanzenu

více - Před Filipojakubskou nocí v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi na národopisný pořad "Před Filipojakubskou nocí", který se koná v neděli 29. dubna.
(20.4.2018)

Přednáška o Josefu Sudkovi

více - Přednáška o Josefu Sudkovi
Zveme Vás do Regionálního muzea v Kolíně na přednášku Mgr. Petry Hollerové, která se koná v úterý 24. dubna v 17.00 hodin.
(18.4.2018)

Přednáška o raně středověkém Kolínském hrobu

více - Přednáška o raně středověkém Kolínském hrobu
Zveme Vás do Regionálního muzea v Kolíně na přednášku Mgr. Jiřího Košty "Kolínský hrob jako doklad dálkových kontaktů středních Čech", která se koná v úterý 17. dubna v 17.00 hodin.
(11.4.2018)

Rodinný program "Jak se žilo za císaře pána"

více - Rodinný program
Zveme Vás do Regionálního muzea v Kolíně na zážitkové odpoledne pro rodiny s dětmi, které se koná v sobotu 14. dubna.
(6.4.2018)