• Vážky Českobrodska

historie

Počátky zájmu o cenné starožitné věci v Českém Brodě, mají své kořeny už v roce 1893. Tehdy bylo totiž snahou zdejšího redaktora a velmi aktivního měšťana Jozefa Miškovského získáno několik předmětů, které byly uloženy v prostorách měšťanské školy. Roku 1894 se pak z iniciativy J. Miškovského objevila myšlenka na založení muzea a následně byla 12. ledna 1896 ustanovena za tímto účelem Okresní jednota muzejní. Více jak deset let pak bojovala s nedostatkem místa, až roku 1906 najala dvě místnosti a v prosinci 1906 poprvé otevřela trvale své sbírky veřejnosti. Krátce na to začala muzejní jednota projednávat možnost výstavby vlastní budovy a oslovila s tímto plánem českobrodského rodáka architekta Antonína Balšánka. Slibný rozvoj ale zásadním způsobem přerušila první světová válka a poté i smrt A. Balšánka. Po celé období první republiky bojovala jednota především s nedostatkem financí, i přesto se ale nakonec podařilo v letech 1927–1928 postavit budovu dnešního Podlipanského muzea, která byla po problematickém vnitřním dovybavení otevřena 28. října 1931 pro veřejnost. Zároveň zde byl umístěn i rozsáhlý městský archiv, o nějž od roku 1941 odborně pečoval Dr. Karel Bendařík. dobou největšího rozkvětu byly 50. a 60. léta 20. století, kdy se zde konalo kromě výstav i velké množství přednášek, koncertů a dalších doprovodných akcí. Roku 1961 bylo Podlipanské muzeum převzato MNV v Českém Brodě a roku 1966 začleněno jako pobočka pod Regionální muzeum v Kolíně.

Podlipanské muzeum Český Brod

Aktuální otevírací doba:

úterý - pátek:
sobota - neděle:

facebook_logo

Vstupné:
základní: 30 Kč /dospělí/
zlevněné: 15 Kč
/děti, studenti, senioři od 65 let, držitele karet EYCA/
rodinné: 60 Kč /2 dospělí + max. 3 děti od 6 let do 15 let/
zdarma: /děti do 6 let, děti z DD, ZTP, ZTPP, AMG, ITIC, Klub přátel RMK/

Koncert kapely Krajanka v kouřimském skanzenu

více - Koncert kapely Krajanka v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi na koncert "Ta naše písnička česká", který se koná v neděli 14. srpna ve 14.00 hodin.
(6.8.2022)

Letní kino v kouřimském skanzenu - Hastrman

více - Letní kino v kouřimském skanzenu - Hastrman
V pátek 22. července Vás zveme na promítání filmu, který se natáčel v Muzeu lidových staveb v Kouřimi.
(11.7.2022)

Výlet do Kouřimi

více - Výlet do Kouřimi
Regionální muzeum v Kolíně Vás zve na výlet do Kouřimi, který se koná ve dnech 20. července a 3. srpna.
(11.7.2022)

Od Markéty k Matičkám v kouřimském skanzenu

více - Od Markéty k Matičkám v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi k prohlídce tematické instalace, přibližující lidové obyčeje vrcholícího a pozdního léta, která bude k vidění ve dnech 13. července - 11. září.
(6.7.2022)