• Zábava i politika

historie

Počátky zájmu o cenné starožitné věci v Českém Brodě, mají své kořeny už v roce 1893. Tehdy bylo totiž snahou zdejšího redaktora a velmi aktivního měšťana Jozefa Miškovského získáno několik předmětů, které byly uloženy v prostorách měšťanské školy. Roku 1894 se pak z iniciativy J. Miškovského objevila myšlenka na založení muzea a následně byla 12. ledna 1896 ustanovena za tímto účelem Okresní jednota muzejní. Více jak deset let pak bojovala s nedostatkem místa, až roku 1906 najala dvě místnosti a v prosinci 1906 poprvé otevřela trvale své sbírky veřejnosti. Krátce na to začala muzejní jednota projednávat možnost výstavby vlastní budovy a oslovila s tímto plánem českobrodského rodáka architekta Antonína Balšánka. Slibný rozvoj ale zásadním způsobem přerušila první světová válka a poté i smrt A. Balšánka. Po celé období první republiky bojovala jednota především s nedostatkem financí, i přesto se ale nakonec podařilo v letech 1927–1928 postavit budovu dnešního Podlipanského muzea, která byla po problematickém vnitřním dovybavení otevřena 28. října 1931 pro veřejnost. Zároveň zde byl umístěn i rozsáhlý městský archiv, o nějž od roku 1941 odborně pečoval Dr. Karel Bendařík. dobou největšího rozkvětu byly 50. a 60. léta 20. století, kdy se zde konalo kromě výstav i velké množství přednášek, koncertů a dalších doprovodných akcí. Roku 1961 bylo Podlipanské muzeum převzato MNV v Českém Brodě a roku 1966 začleněno jako pobočka pod Regionální muzeum v Kolíně.

Podlipanské muzeum Český Brod

Aktuální otevírací doba:

zavřeno do

25. 10. 2020

facebook_logo

Vstupné:
základní: 30 Kč /dospělí/
zlevněné: 15 Kč
/děti, studenti, senioři od 65 let, držitele karet EYCA/
rodinné: 60 Kč /2 dospělí + max. 3 děti od 6 let do 15 let/
zdarma: /děti do 6 let, děti z DD, ZTP, ZTPP, AMG, Klub přátel RMK/

Reportáž o kostele ve Třebovli a klášteře v Klášterní Skalici

více - Reportáž o kostele ve Třebovli a klášteře v Klášterní Skalici
V neděli 11. října uvedla Česká televize v rámci pořadu "Toulavá kamera" reportáž o kostele sv. Bartoloměje ve Třebovli a bývalém klášteře cisterciáků v Klášterní Skalici.
(11.10.2020)

Den architektury v Kolíně

více - Den architektury v Kolíně
Zveme Vás na program Dne architektury v Kolíně, který se koná v neděli 4. října od 13.00 hodin.
(1.10.2020)

Přednáška "Tropické moře Kouřimska"

více - Přednáška
Zveme Vás do Regionálního muzea v Kolíně na přednášku Doc. RNDr. Martina Košťáka, Ph.D. a Mgr. Ondřeje Kohouta, která se koná v úterý 22. září v 17.00 hodin.
(15.9.2020)

Prohlídka výstavy "Tropické moře Kouřimska"

více - Prohlídka výstavy
Zveme Vás do Muzea Kouřimska v Kouřimi na komentovanou prohlídku výstavy s jejími autory Doc. RNDr. Martinem Košťákem, Ph.D. a Mgr. Ondřejem Kohoutem, která se koná ve středu 16. září v 17.00 hodin.
(9.9.2020)