• Zlatý věk Českého Brodu
  • HUSITSTVI
  • ZOUNEK

historie

Počátky zájmu o cenné starožitné věci v Českém Brodě, mají své kořeny už v roce 1893. Tehdy bylo totiž snahou zdejšího redaktora a velmi aktivního měšťana Jozefa Miškovského získáno několik předmětů, které byly uloženy v prostorách měšťanské školy. Roku 1894 se pak z iniciativy J. Miškovského objevila myšlenka na založení muzea a následně byla 12. ledna 1896 ustanovena za tímto účelem Okresní jednota muzejní. Více jak deset let pak bojovala s nedostatkem místa, až roku 1906 najala dvě místnosti a v prosinci 1906 poprvé otevřela trvale své sbírky veřejnosti. Krátce na to začala muzejní jednota projednávat možnost výstavby vlastní budovy a oslovila s tímto plánem českobrodského rodáka architekta Antonína Balšánka. Slibný rozvoj ale zásadním způsobem přerušila první světová válka a poté i smrt A. Balšánka. Po celé období první republiky bojovala jednota především s nedostatkem financí, i přesto se ale nakonec podařilo v letech 1927–1928 postavit budovu dnešního Podlipanského muzea, která byla po problematickém vnitřním dovybavení otevřena 28. října 1931 pro veřejnost. Zároveň zde byl umístěn i rozsáhlý městský archiv, o nějž od roku 1941 odborně pečoval Dr. Karel Bendařík. dobou největšího rozkvětu byly 50. a 60. léta 20. století, kdy se zde konalo kromě výstav i velké množství přednášek, koncertů a dalších doprovodných akcí. Roku 1961 bylo Podlipanské muzeum převzato MNV v Českém Brodě a roku 1966 začleněno jako pobočka pod Regionální muzeum v Kolíně.

Podlipanské muzeum Český Brod

Aktuální otevírací doba:

úterý–pátek:
/polední přestávka

13.00–13.30/

sobota–neděle:
11.00-17.00
facebook_logo

Vstupné:
základní: 30 Kč /dospělí/
zlevněné: 15 Kč
/děti, studenti, důchodci, držitele karet EYCA/
rodinné: 60 Kč /2 dospělí + max. 3 děti od 6 let do 15 let/
zdarma: /děti do 6 let, ZTP, ZTPP, AMG, Klub přátel RMK/

Přednáška o bitvě u Kolína

více - Přednáška o bitvě u Kolína
Zveme Vás do Regionálního muzea v Kolíně na přednášku Ing. Pavla Juříka "Bitva u Kolína - úspěšný test Liechtensteinovy artilerie", která se koná v úterý 19. září.
(14.9.2017)

Komponovaný pořad "Verše malované štětcem"

více - Komponovaný pořad
Zveme Vás do Regionálního muzea v Kolíně na komponovaný pořad "Verše malované štětcem", který se koná ve čtvrtek 14. září v 16.00 hodin.
(7.9.2017)

Výběrové řízení na pozici "Technický pracovník"

Regionální muzeum v Kolíně vyhlašuje výběrové řízení na pozici "Technický pracovník".
(7.9.2017)

Dny evropského dědictví v Kolíně a okolí

více - Dny evropského dědictví v Kolíně a okolí
Zveme Vás na program Dnů evropského dědictví v Kolíně a okolí, který se koná ve dnech 9. - 17. září.
(2.9.2017)

Regionální muzeum v Kolíně | Brandlova 35, 280 02 Kolín I | 321 722 988 příspěvková organizace Středočeského kraje