Muzeum KolínMuzeum KouřimSkanzen KouřimTvrz HradenínMuzeum dětemPamátník tří odbojů
  • Český Brod včera a dnes
  • Expozice
  • Expozice

expozice

Bitva u Lipan a ohlasy husitství ve středních Čechách

Lipanská bitva (30. května 1434) byla chápána jako memento i trauma českých dějin a představuje významnou událost české historie. Expozice se zaměřuje na přípravu a průběh bitvy samotné, avšak zachyceny jsou i širší souvislosti tohoto důležitého mezníku husitského hnutí. Seznamuje tak se základními událostmi, osobnostmi a dalšími stránkami husitství, stejně jako s životním stylem v období pozdního středověku. V následné části je dokumentována husitská tradice ve východní části středních Čech od 2. poloviny 19. století. V této době bylo husitství povýšeno na český národní symbol a každoroční pouti k lipanské mohyle měly dalekosáhlý ohlas. Vedle poutí na Lipany však nejsou opomenuty i další projevy husitské tradice na Českobrodsku, Kouřimsku, Kolínsku, Poděbradsku, Nymbursku, Kutnohorsku a Čáslavsku.

Z dějin Českého Brodu

Drobná expozice představuje život a význam města ve středověku a v době renesance, kdy dosáhlo svého vrcholu a lze ho skutečně nazvat zlatým věkem – v 15. a 16. století Brod patřil mezi dvacet nejvýznamnějších měst Českého království, nejprve byl centrem arcibiskupských statků, později centrem pivovarské výroby, která měla dosah po celých středních Čechách. Ekonomický a politický význam lokality se pochopitelně odrazil i na kulturní a společenské úrovni života zdejších sebevědomých měšťanů, z nichž řada dosáhla i povýšení do šlechtického stavu. Mezi nejcennější vystavené předměty patří soubor unikátně zachovaných gotických figurálních kachlů z Českého Brodu, gotické a renesanční klíče, nebo barokní vilkum místního cechu hrnčířů s rytinou Adama a Evy.

Kromě zmíněné expozice je v prostorách Podlipanského muzea umístěno několik solitérních uměleckých sbírek:
Ve vstupních prostorách muzea se nachází několik historických architektonických článků a sochařských památek z Českého Brodu a okolí. Z významnějších předmětů můžeme jmenovat renesanční architektonické články z bývalého špitálního kostela sv. Máří Magdaleny a děkanského chrámu sv. Gotharda, pamětní desku z městských hradeb z roku 1451, renesanční edikulový portál se znakem cechu kožešníků z roku 1547 a pamětní desku z městského špitálu z roku 1377. V hale je dále umístěna bysta redaktora, amatérského historika a podporovatele českobrodského muzea Josefa Miškovského a několik obrazů s regionální tématikou.

Podlipanské muzeum Český Brod

Aktuální otevírací doba:

úterý - pátek:

9.00 - 13.00
13.30 - 17.00

 

sobota - neděle:

11.00 - 17.00

více


facebook_logo

Vstupné:
základní: 30 Kč /dospělí/
zlevněné: 15 Kč
/děti, studenti, senioři od 65 let, držitele karet EYCA/
rodinné: 60 Kč /2 dospělí + max. 3 děti od 6 let do 15 let/
zdarma: /děti do 6 let, děti z DD, ZTP, ZTPP, AMG, ITIC, Klub přátel RMK/

aktuality

Podzim na vsi v kouřimském skanzenu

více - Podzim na vsi v kouřimském skanzenu
Zveme Vás do Muzea lidových staveb v Kouřimi na nový národopisný pořad, který se koná v sobotu 30. září v 10.00 - 17.00 hodin.
(23.9.2023)

Komentovaná prohlídka Muzea lidových staveb v Kouřimi

více - Komentovaná prohlídka Muzea lidových staveb v Kouřimi
V rámci programu Evropského dne lidové kultury Vás zveme na prohlídku kouřimského skanzenu s výkladem ředitele Mgr. Vladimíra Rišlinka, která se koná v sobotu 23. září ve 14.00 hodin.
(19.9.2023)

Přednáška "O fotkách, místech a inspiraci"

více - Přednáška
Zveme Vás do Regionálního muzea v Kolíně na přednášku Vítka Kloučka, která se koná v úterý 19. září v 17.00 hodin.
(13.9.2023)

Výběrové řízení na pozici "Historik umění - kurátor podsbírky Umělecké řemeslo"

Regionální muzeum v Kolíně vyhlašuje výběrové řízení na pozici "Historik umění - kurátor podsbírky Umělecké řemeslo".
(29.8.2023)
logo_kudyznudy_215


Regionální muzeum v Kolíně | Karlovo náměstí 8, 280 02 Kolín I příspěvková organizace Středočeského kraje 
logo_100
Nastavení cookies | Zpracování osobních údajů